-
Darwen Live2023
CLICK THE STAGE BELOW TO SEE THE LINE-UP
Time | Bands | Genre |
---|---|---|
12pm - 12:30pm | Leah Haworth | Folk-Indie |
12:45pm - 1:25pm | McNally Act | Various |
1:45pm - 2:20pm | Body Water | Rock |
2:45pm - 3:25pm | Kerrang’d | Rock & Metal |
3:45pm - 4:25pm | Inciders | Ska-Reggae |
4:45pm - 5:25pm | Kind Hearted Thieves | Folk |
5:45pm - 6:25pm | Mercy Kelly | Indie/Rock |
6:45pm - 7:25pm | Bonfire Radicals | Folk |
7:45pm - 8:25pm | Lanterns | Indie Dream Pop |
8:45pm - 10pm | The Blow Monkeys | New Wave-Pop |
Time | Bands | Genre |
---|---|---|
11:30am - 12:30pm | Darwen School of Music Showcase | Various |
12:45pm - 1:25pm | Gvani | Electric/Pop/Soul |
1:45pm - 2:45pm | Lyra | Funk/Soul/Pop |
2:45pm - 3.45pm | This is War | Funk/Punk/Rock |
3.45pm - 4.25pm | Rafters | Punk/Rock |
4.45pm - 5.25pm | Kooky | Pop/Rock/Disco |
5.45pm - 6.25pm | D-Kel and Los Bandidos | Punk/Reggae/Indie/Rock/Rap |
6.45pm - 7.25pm | Design Rewind | British Pop-Rock |
7.45pm - 8.25pm | Northern Soul Train | Northern Soul |
8.45pm - 10pm | The View | Indie/Rock |
Time | Bands | Stages |
---|---|---|
1pm - 2.40pm | Darwen School of Music | Various |
2.45pm - 3.15pm | Chantelle Barrow | - |
3.15pm - 4pm | Bluesman Mike Francis | Blues |
4pm - 4.30pm | Denise Morgan | - |
4.30pm - 5.15pm | My Little Universe | - |
5.15pm - 5.45pm | Josh Semans | - |
5.45pm - 6.30pm | Full Billy | Indie |
6.30pm - 7pm | Janie B Skyeladder | - |
7pm - 8pm | La Bamba | - |
Time | Bands | Genre |
---|---|---|
1pm - 2.40pm | PR Music Showcase | Various |
2.45pm - 3.15pm | Vienna | Pop |
3.15pm - 4pm | DACA Student Band | Various |
4pm - 4.30pm | DACA Acoustic | Acoustic |
4.30pm - 5.15pm | Cold Fusion | - |
5.15pm - 5.45pm | Lee Calvin | - |
5.45pm - 6.30pm | Reckless Romance | - |
6.30pm - 7pm | Jacob Reddy | - |
7pm - 8pm | Blowjangles | Ska/Reggae |
Time | Bands | Genre |
---|---|---|
12.00 | LUNATHUG | Electronic |
1pm - 2pm | Sequoia | Indie |
2pm - 3pm | Laura Mary | Melodic |
3pm - 4pm | Moscow Cat Circus | Pop/Soul/Funk |
4pm - 5pm | Mardigras Bombers | Rock |
5pm - 6pm | The Mustard | Melodic Punk Rock |
6pm - 7pm | Waltz Away | British Pop |
7pm - 8pm | Boitoi | Hardcore |
8pm - 9pm | Egos at the door | Heavy Rock/Screamo |
9pm - 10pm | Shred Dibnah | Rock |
10pm - 11pm | The Illicits | Rock/Indie |
11pm - 12pm | Anhedonia | Rock |
12pm - Close | Demented Disco | House Disco |
Time | Bands | Genre |
---|---|---|
12pm - 1pm | Tommy Ball | Country/Rhythm + Blues |
1pm - 2pm | Aussie Purser | Indie Pop |
2pm - 3pm | NHK | Acoustic Covers |
3pm - 4pm | Submariners | Rock |
4pm - 5pm | Friends Of Our Youth | Rock + Roll |
5pm - 6pm | Kindles | Indie/Rock |
6pm - 7pm | Razorrawks | Electronic/Punk/Rap |
7pm - 8pm | Teri Birtwistle & band | Country/Indie |
8pm - 9pm | Heavy Salad | Funk/Rock/Electro-Pop |
9pm - 10pm | The Ruby Tuesdays | ALT-ROCK |
10pm - 11pm | Sky Valley Mistress | Rock |
11pm - Close | DJ Risqué & James Sennecké | Disco/Funk/Old-Skool/House |
Because while the Mainstage will always provide the Festival’s most high profile attractions, a lot of the best experiences are to be found out on the outskirts, and the venues where you least expect them. To aid you in your voyage of discovery, check out all the areas’ pages via the links on the right. But, if in doubt, just have a wander!
Here's some more venues participating in ths years event. Each venue will be showcasing acts throughout the weekend!
The Old Chapel • The Taps Bar • The Bank Bar • The Bridgewater
Bees Knees • Bridge St Sports & Social • The Artisan • Cin Cin • The Olive Bar The Vault • Spitfire Sports bar • Level One L1VE • 303 Drinkery • Loom & Shuttle • The Cock • Bird inth Hand • The Function Room • The Park
The Victoria • Darwen Tap • The Golden Cup • Numer 39